Veggie Vánoce Praha 2018


Na začátku prosince jsme navštívili každoroční veganskou vánoční výstavu v Praze: Veggie Vánoce v Galerii Mánes.


Veggie Vánoce Praha organizuje skupina Vegan fighter a Veggie Náplavka, toto byla jejich 5. akce od roku 2014. Hlavním cílem a tématem této události bylo vytvoření lepšího světa pro zvířata a šíření zero waste konceptu. Proto tu měli návštěvníci možnost pořídit etické a smysluplné vánoční dárky. Vánoce, jako většina svátků, jsou časem, kdy vzniká velké množství odpadu následkem přehnaného nakupování a konzumace. Nicméně nakupování "pomalé módy" (z ang. slow fashion) a recyklovaných produktů může být způsobem, jak zmírnit škody napáchané na naší planetě. Na výstavě mohli návštěvníci ochutnat různá výborná veganská jídla.


Od prvního patra po přízemí měly své stánky veganské restaurace, veganské kavárny, značky veganských potravin, české a evropské ekologické prostředky, kosmetika, oblečení a řemeslné výrobky a konaly se zde workshopy, promítání dokumentů a debaty. Celkem se na výstavě prezentovalo více než 60 značek a bylo toho opravdu hodně co vidět, ochutnat a vyzkoušet.

Rádi bychom vám


představili některé produkty a značky, které nás zaujaly.


Bio Nádobí: Tato firma pochází z Polska a jejich hlavním produktem jsou talíře a misky vyrobené z pšenice. Překvapilo nás, že misky a talíře jsou jedlé (pozn. jejich lžíce, vidličky a nože jedlé nejsou, protože obsahují eko-plasty).


Natu: Česká firma vyrábějící veganské pomazánky, nápoje, ořechy, sušené ovoce, bambusové láhve na vodu atd.

Kytky k sežrání: Česká firma prodávající domácí veganské sýry různých příchutí.

Soyka: Česká značka sójového mléka, také vyrábějící tofu. K výrobě používají non-GMO bio sójové boby z Rakouska.


Feelgoodfamily: Distributor prodávající ekologické a etické produkty jako bio oleje, potraviny a nápoje.

Iswari superfood: Mezi jejich hlavní produkty patří superpotraviny a bio čokoláda.

Alexýr: Značka domácího veganského sýra založená dvěma mladými ženami.

Nuteo: Bio houbové pomazánky a oleje.


Nemléko: Česká značka rostlinného mléka.

Sense Coco: Česká firma, která prodává kokosové výrobky, jako jsou pečené kokosové chipsy, kokosová mouka, kokosové nápoje atd.

Etikbutik: Etická značka oblečení, která prodává veganské boty, oblečení, tašky a další.

Hemp food: Značka prodávající superpotraviny a ekologické ručně vyráběné mýdlo.


Na Veggie Vánocích se návštěvníci také mohli naučit, jak si uplést svojí vlastní znovupoužitelnou tašku nebo vyrobit vánoční ozdoby na zero waste workshopu.

Strávili jsme zde téměř 2 hodiny povídáním si se zástupci různých značek a zjistili jsme více o jejich původním záměru, proč svou značku vytvořili. Také se nás velmi dotkl fakt, že si stále více a více lidí uvědomuje, jak důležité je žít udržitelný život a kultivovat naše kvality jako je soucit, laskavost, důvěra, moudrost a další.


Láskyplný a hodný se v Čínštině řekne "Ci Bei". "Ci" znamená rozdávat radost ostatním, "Bei" znamená osvobodit bytosti od utrpení. Na Veggie Vánocích jsme spatřili srdce "Ci Bei", protože tito lidé se snaží osvobodit zvířata a Zemi od utrpení tím, že přestanou konzumovat živočišné produkty.

Ve velkých městech jako je Londýn, Manchester, Paříž, Berlín, Melbourne, Vídeň atd. se také konají veganské vánoční trhy. Podle informací z Facebooku se letošních Veggie Vánoc v Praze zúčastnilo více než tisíc lidí. Podle údajů z Happycow.net je Česká republika 3. nejvíce vegetariánsky přátelskou zemí v Evropě s počtem 13,7 vegetariánských restaurací na 1 milion obyvatel. A v Praze je 1,24 milionu obyvatel.

Stále více a více se každý den setkáváme s veganským životním stylem. Svět se mění a lidé se mění. Jste na tyto změny připraveni? Nebo jste připraveni být tou změnou? :)


Veselé Vánoce!


Děkujeme za přečtení!

Purelifepraha

0 comments

Recent Posts

See All