VEGANSTVÍ V KORPORÁTNÍ KANTÝNĚ: GOOGLE, FACEBOOK, ALIBABA, JINGDONG A DALŠÍ


Stále větší množství známých nadnárodních podniků po celém světě začíná poskytovat možnost veganských jídel zaměstnancům. Nakonec, zdraví a pohoda zaměstnanců je zásadní pro rozvoj firmy.


V Číně, kde se stále více a více lidí stává vegany, některé společnosti otevírají veganská okénka v kantýnách a jídelnách. Jedením z nejlepších příkladů je veganské okénko v jídelně společnosti Jingdong. Začalo to dopisem od jejich zaměstnance-vegana, který získal pozornost vedoucí rady. Jingdong po přečtení dopisu poslal svého šéfkuchaře do kláštera Longquan, aby se naučil vařit rostlinné pokrmy, a poskytl tak zaměstnancům čistá a lahodná veganská jídla. Nyní si mohou veganští zaměstnanci vychutnat slavné Longquanské žemle přímo na pracovišti.


Jedna z nejlepších internetových společností v Číně, Alibaba, je také pozorná k požadavkům svých veganských zaměstnanců. V jídelně mají bufet s různými druhy jídel, v němž najdete i lehké veganské pokrmy. Očividně si je vedení tohoto eshopu vědomo nutnosti nejdříve uspokojit potřeby zaměstnanců, aby poté mohli lépe uspokojit potřeby zákazníků.


V Číně začalo s rozrůstajícím veganstvím v posledních několika letech stále více firem nabízet veganská jídla ve svých jídelnách. V některých jiných zemích je to běžnou praxí již delší dobu.


Známý pro svou jednu z nejlepších jídelen na světě, Google nabízí svým zaměstnancům neomezené množství jídel a svačin zdarma 24/7 za použití lokálních bio surovin. Šéfkuchaři neustále vylepšují recept na populární hovězí burger zvyšováním procenta hub ve směsi, které původně bylo 20 %, nyní je 50 %. Říkají, že v budoucnu se stane 100 % veganským houbovým burgerem.

Vedle burgerů nabízejí také více zeleniny v salátovém baru a více rostlinných zdrojů bílkovin; vývar ve Vietnamské polévce Pho byl vyměněn za zeleninový, náplň Mexické tortily je veganská, mnoho dezertů je bez mléka a vajec.
Aby povzbudili zaměstnance k jedení více zeleniny a méně masa, šéfkuchaři Googlu využívají svou kreativitu v kombinování různých ingrediencí a koření. A lámou si hlavu, s vymýšlením dlouhých uměleckých jmen pro pokrmy, aby zaměstnanci nepoznali, že se jedná o veganské jídlo.


Google není jedinou společností, která nabízí veganská jídla zaměstnancům. Facebook v roce 2016 vytvořil skupinu "Plant-based life", která zapojuje zaměstnance do zdravého životního stylu. Skupina byla založena softwarovou inženýrkou Phaedrou Anestassiou, jež si všimla vzrůstajícího zájmu firmy o zdravější stravování a zlepšení udržitelnosti.


Anestassia chtěla vytvořit komunitu zdravého, udržitelného a svědomitého životního stylu. "Každý miluje dobré jídlo a my jsme ho spojili s konverzací o snížení emisí a zlepšení zdraví těla, mysli a duše zaměstnanců." Pozvali experty na výživu a dlouhověkost, podnikatele v oblasti potravinářství, vědce zabývající se ovzduším, producenty dokumentů, lékaře, experty na veřejné zdraví a další. A také začali nabízet lahodné jídlo zdarma a dárky jako kuchařky, vouchery nebo zdravé produkty.Ve srovnání s Googlem a Facebookem udělal WeWork mnohem revolučnější krok. V emailu 5000 zaměstnancům v tomto roce tato společnost pronajímající kanceláře oznámila, že již nebude zaměstnanců proplácet jídla, které obsahují červené maso, drůbež nebo vepřové maso, a že nebude servírovat maso na firemních akcích.


WeWork je americká společnost založená v roce 2010. Má více než 5000 zaměstnanců na 280 místech v 77 městech a 23 zemích a její odhadovaná hodnota je 20 miliard amerických dolarů.Spoluzakladatel a ředitel oddělení pro kulturu Miguel McKelvey v emailu napsal, že zákaz masa je snahou snížit uhlíkovou stopu společnosti. "Nové výzkumy ukazují, že vyhýbání se masu je jedna z nejvýznamnějších věcí, jakou jedinec může udělat pro snížení svého dopadu na životní prostředí. Významnější než používání hybridního vozidla." uvedl McKelvey v prohlášení.


Některé společnosti dokonce vynaloží velké úsilí na průzkum a zkoušení veganské stravy, aby zaměstnanci dokázali pochopit, jak veganská strava prospívá jejich zdraví. Poté se sami mohou rozhodnout, zda si tento zdravý způsob stravování osvojí.


Geico (The Government Employees Insurance Company ) je druhou největší pojišťovnou vozidel ve Spojených státech a je dceřinou společností Bershire Hathaway. Nedávno začali spolupracovat s neziskovou organizací Komisí lékařů za zodpovědnou medicínu (Physicians Committee for Responsible Medicine - PCRM), aby zjistili, zda nízkotučná veganská strava dokáže zlepšit zdraví jejich zaměstnanců. Výsledky studie byly pozitivní a účastníci zaznamenali výrazné zlepšení zdraví a snížení výskytu úzkosti, vyčerpání a depresí.

Zavedením nízkotučné rostlinné stravy "se [celkové] zdraví firmy" zlepšilo, řekl klíčový výzkumník a veganský lékař Dr. Neal Barnard. Popsal studii jako "vítěznou situaci pro firmu i zaměstnance". "Kdo se nechce cítit skvěle, zvýšit množství své energie a maximalizovat produktivitu v procesu?"


Přínos firmy pro společnost není vyčíslen jen její ekonomickou hodnotou. Přijmout opatření na podporu zdraví zaměstnanců a ochranu životního prostředí je také důležitým způsobem naplnění společenské zodpovědnosti. Pohled firmy může ovlivnit životy zaměstnanců. Rozhodnutí začít nabízet zdravější veganská jídla svým zaměstnancům je velmi rozumné.


Původní článek:

@素易购GoVegan: https://mp.weixin.qq.com/s/rHh_IPWETBkBD1Cli1dUrg

Zdroje:

https://www.businessinsider.com/wework-bans-meat-2018-7?r=US&IR=T

http://veganleaders.com/news/creating-a-purposeful-employee-community-plant-based-life-at-facebook/

https://en.wikipedia.org/wiki/WeWork

https://www.livekindly.co/geico-employees-offered-low-fat-vegan-diet-to-improve-health/

https://www.plantbasednews.org/post/geico-pcrm-help-employees-lose-weight-plant-basedDěkujeme za přečtení!

Purelifepraha

0 comments

Recent Posts

See All