Spolu s naší matkou ZemíNaše planeta země je zavalena plasty a zbytečnými věcmi, které jsme my lidé nahromadili a vyhodili. Proč, ale jsme tolik připoutáni k materiálnímu světu? Kde věci skončí, když my opustíme svět? Co si bereme s sebou? Narodili jsme se nazí a nazí odcházíme. Opravdu tedy potřebujeme tolik věcí, aut, oblečení, plastů, papíru, skla, masa? Můžeme minimalizovat náš materiální svět?


Můžeme začít třeba s tříděním odpadu nebo ještě lépe – začít žít bez odpadu. A mimo to pečlivě zvážit, zda opravdu danou věc potřebujeme, než si ji koupíme, jako např. plastové láhve či kosmetiku. Možná můžeme zkusit začít používat vlastní látkové tašky na nákup a sáčky na více použití na zeleninu, svoji láhev na vodu a znovupoužitelný kelímek na kávu a čaj. I tyto maličkosti pomůžou snížit množství odpadu na Zemi.


Věděli jste, že 29 km2 přírody bylo v loňském roce zachráněno právě díky třídění odpadu? Dosáhlo se toho tím, že se zrecyklovalo a znovu využilo 71 % celkové produkce obalových materiálů!

V tomto článku Vám vysvětlíme, jak správně třídit odpad v České republice. Některé věci určitě znáte, ale možná si nejste jisti, jak opravdu správně a efektivně třídit odpad.1. Kontejnery na plast:

Sešlápnuté láhve i s víčkem, kelímky od jogurtů (omyté vodou) a další plastové obaly.

67 % plastových obalů je ročně v ČR recyklováno a využito.


2. Kontejnery na kartonové nápoje:

Veškeré nápojové kartony vymyjte a stlačte. Víčko můžete ponechat na kartonu.

30 000 kusů nápojových kartonů je třeba k výrobě stavebních desek na jeden rodinný dům.


3. Kontejner na papír:

Do modrých kontejnerů patří noviny, časopisy, krabice, cokoliv z lepenky nebo knihy, papírové obálky i kancelářský papír. Nepatří do nich papír mastný, nasáklý vodou nebo jinak znečištěný. Dětské pleny ani jiné hygienické potřeby do papíru také nepatří.

Papírové krabice se rozložte, na časopisech se můžete nechat svorky. Papírové obálky mohou být vyhozeny i s plastovým okénkem. Jen z obálky s bublinkovou fólii musíme fólii odstranit.

Víte, že 85 % papírových obalů je ročně v ČR recyklováno a využito?


4. Kontejner na sklo:

Skleněný odpad vhazuje se do zeleného nebo bílého kontejneru. Pokud jsou k dispozici oba, je důležité třídit sklo i podle barev: barevné sklo do zeleného kontejneru, čiré do bílého. Pokud máte kontejner na sklo jen jeden, pak do něj dávejte sklo bez ohledu na barvu. Vytříděné sklo není nutné rozbíjet, bude se dále třídit! Díky svým vlastnostem se dá skleněný odpad recyklovat do nekonečna.

77 % skleněných obalů je v ČR ročně recyklováno a využito.

Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovená skla. Vratné zálohované sklo vracejte zpět do obchodu.


5. Sběrný dvůr:

Starý nábytek, koberce, linolea, umyvadla, toalety, kuchyňské linky, elektrotechniku, drobný stavební odpad atd.


6. Kontejner na elektro, kovy, bioodpad:


7. Kontejner na textil:

Čisté oblečení, boty, ložní prádlo zabalené do pytlů.

Zubní pasty, řasenky, účtenky či mastný papír a jinak znečištěný odpad, který nejde vymýt, patří do směsného odpadu.


Víte o tom, že rostlinná strava má velký podíl na ochraně planety? Věděli jste, že požár amazonského pralesa byl úmyslně založen, aby bylo více místa na pastvu pro dobytek?

Níže vypsaná procenta ukazují realitu výstižněji:


1. Hmyz - 75- 98 % pokles

2. Savci – 83 % zničeno

3. Lesy – 80 % je pryč

4. Oceánský život – 80 % vyhlazeno

5. Mořští ptáci – 70 % je pryč

6. Volně žijící živočiši – 67 % zničeno

7. Rostliny - 50 % zničeno

8. Žížaly – 83 % pokles

9. Opylovači – 40 % téměř vyhynutíChraňme společně naši planetu Zemi, než bude pozdě. Každá změna se počítá.

Na závěr bychom s Vámi chtěli sdílet příběh, který ukazuje, jak se nové chování či myšlenka šíří od jedné skupiny ke všem souvisejícím skupinám velmi rychle a nevysvětlitelným způsobem, když určitý počet členů skupiny přijme nové chování nebo dostane nový nápad. Tento fenomén se nazývá „efekt sté opice“.


V roce 1952 vědci na ostrově Koshima dávali opicím sladké brambory špinavé od písku. Opicím syrové sladké brambory chutnaly, ale písek na nich se jim nelíbil. Osmnáctiměsíční samice jménem Imo zjistila, že se tento problém dá vyřešit umytím brambor v blízkém potůčku. Naučila to svoji matku. Její kamarádi tuto metodu také brzy pochytili a naučili ji své matky.


V letech 1952 až 1958 se všechny mladé opice naučily omývat sladké brambory, aby byly chutnější. A také dospělí, kteří napodobovali své děti, se dovednost naučili. Ostatní dospělí jedli brambory špinavé.Pak se stalo něco udivujícího. Na podzim roku 1958 určitý počet opic z Koshima umýval sladké brambory - přesný počet není znám. A najednou téměř každý v kmeni opic začal brambory před jezením umývat. Nejpřekvapivější věcí, kterou tito vědci pozorovali, bylo to, že zvyk tento zvyk přenesl přes moře. Kolonie opic na jiných ostrovech a pevninská skupina opic v Takasakiyamě začaly také mýt brambory. (zdroj)


Efekt sté opice naznačuje, že některé dobré návyky nebo ctnosti se zdají malé, ale pokud v nich budeme pokračovat i nadále, budou mít překvapivě dobré výsledky.


Děkujeme za přečtení!

Purelifepraha

0 comments

Recent Posts

See All