REKRABIČKAREkrabička - první vlaštovka mezi českými vratnými a znovupoužitelnými obaly na jídlo s sebouJeště než začala v Praze znovu platit protironovirová opatření, navštívili jsme Mist, veganskou restauraci, kde se vaří bez cibule a česneku. Tam jsme se poprvé setkali s REkrabičkou. REkrabička je skvělý nápad: objednáváte-li si jídlo s sebou, můžete se vyhnout použití jednorázových obalů, jídlo si odnesete ve vratném a znovupoužitelném obalu. REkrabičku můžete vrátit do kterékoliv restaurace, která služby REkrabička využívá.

S REkrabičkou se potkáte v restauracích, bistrech i kavárnách.

Zjištění, že české společnosti usilují o snížení produkce odpadu a propagují ekologický způsob života, nás velmi potěšilo. To je také důvod, proč jsme začali REkrabičky nabízet v našem E-shopu.

Nedávno jsme se sešli se zakladatelem REkrabičky, Ondřejem, a poprosili jsme ho, aby našim čtenářům řekl o této službě více.


"Šetři přírodu. Jídlo s sebou z restaurací, bister a kaváren si zabal do vratné a znovupoužitelné REkrabičky." říká slogan na webových stránkách REkrabička. Nemusíme vytvářet odpad ani se cítit provinile, když si objednáváme jídlo s sebou, protože REkrabička je řešení.

REkrabička je navržená a vyráběná v České republice. Před několika lety, když Ondřej pracoval pro IT společnost, všiml si, jak často si jeho kolegové nechávají do kanceláře dovážet jídlo. Použitých boxů od obědů byly stále plné koše a to byla chvíle, kdy Ondřej začal přemýšlet: nešlo by to řešit jinak? Tehdy se projekt REkrabička zrodil. Ondřej se svými kolegy také píše blog o udržitelnosti, kde lidem připomíná, jak je důležité být si vědom negativních důsledků, které přináší náš konzumní způsob života.


V současné chvíli nabízí REkrabička dva produkty, další je ve vývoji. Jelikož jsou vratné obaly pro jídla s sebou novinkou, zvyšování kvality a zlepšování užitných vlastností tak, aby byl jimi zákazník osloven, se stávají nutností. Ondřej říká, že dosud navázali spolupráci s 121 restauracemi.

Jsme zvědaví, jak lidé REkrabičky přijmou. Ondřej zmínil rozhodující věc pro udržitelné produkty: aby lidé dali ve svém každodením životě přednost ekologickým produktům, musí pro ně být jejich používání praktické a pohodlné. Výrobky šetrné k životnímu prostředí ale musejí být nejen praktické, nýbrž i snadno dostupné. A pokud jsou, pak jim možná lidé dají šanci. REkrabičky využívají restaurace po celé České republice, zakladatelé REkrabičky se těší, že představí své produkty dalším společnostem a v blízké budoucnosti je nabídnou také v zahraničí.

Na začátku příštího roku by REkrabička ráda přišla s opakovaně použitelným kelímkem na kávu a také se znovupoužitelnými obaly na potraviny a nápoje. V současnosti, vysvětluje Ondřej, lidé používají při nákupech plastové sáčky a kupují nápoje v plastových láhvích. To bychom rádi změnili a ovlivnili tím budoucnost nás všech. Je to jen malý kousek toho, co musí být uděláno. Ale pokud je každý z nás ochoten to zkusit a udělat změnu, bude nás stále více.


Čínský filozof Lao-c´ řekl: "Cesta dlouhá tisíc mil, začíná prvním krokem." REkrabička je příležitost ke změně našich zvyků a tím k vytváření lepší budoucnosti. Přidáte se k nám?


Děkuji za přečtení !

Purelifepraha


0 comments

Recent Posts

See All