Ohlédnutí za rokem 2020Rok 2020 se blíží ke svému závěru. Byl pro vás úspěšný? Těšíte se na nadcházející rok? Rok 2020 nám přinesl mnoho nových výzev. Celý svět čelí koronavirové pandemii. Omezení našeho volného pohybu, uzavření obchodů, zákaz večerního vycházení, tedy to, čemu se říká lock down, rostoucí počet obětí pandemie, to vše přivádí mnoho lidí k zamyšlení. Co se to děje s naším světem? Jak jsme se chovali k naší planetě v uplynulých desetiletích? Všimli jste si, jak se náš svět mění?

Mění se i to, co jíme, pijeme, co vyrábíme, mění se naše spotřeba.

Stále více lidí se zajímá o rostlinnou stravu. David Beckham zveřejnil v Instagram Stories: "Nikdy dříve jsem to nevyzkoušel, ale poslední tři týdny jím vegetariánskou stravu, není to jednoduché, ale mám z toho opravdu radost." Beckham ukazuje svým 64 milionům sledujících, jaká vegetariánská jídla ochutnal: cuketu s houbami, lilek se sýrem s modrou plísní, mango a avokádo jako předkrm, salát s cizrnou, zeleninovou polévku, uzený meloun či sladké brambory. A syn Davida a Victorie Beckhemových Brooklyn byl přizván ke spolupráci na novém dokumentu Davida Attenborougha Život na naší planetě.

Společnost Bolt Threads, která vyvíjí nové tkaniny a materiály, přišla s nabídkou alternativy kůže vyráběné z myceliumu, tedy z podhoubí. Mylo, jak se nový materiál jmenuje, má všechno, co na kůži uživatelé milují a přitom se výrobci vyhnou zabíjení zvířat. Mylo je ekologický, udržitelný, vyráběný převážně z obnovitelných přírodních zdrojů.

Někteří lidé objevili minimalistický styl, minimalismus. Jeho příznivci umenšují svůj majetek a také množství toho, co nakupují. Věci, které vlastníme, zase vlastní nás. Méně je více. Jiní začínají více pečovat o životní prostředí, přírodu, všímají si potřeb zvířat a hledají rovnováhu mezi potřebami lidstva a ochranou přírody. Uvědomují si, že všechny živé bytosti obývající planetu Zemi jsou si rovny, uvědomují si, že lidé nejsou vládci světa.Skoncovat s krutostí, kterou zažívají zvířata v cirkusech, se rozhodl jeden německý cirkus. V roce 2019 ukázal na svých představeních, že je možné používat hologramy místo živých zvířat. Německá ministryně životního prostředí prohlásila, že s ohledem na environmentální zájmy a z důvodu nutnosti být dobrým vzorem v otázce udržitelnosti přestává její ministerstvo nabízet maso, ryby nebo další živočišné produkty na oficiálních akcích.

Ve Švédsku okolo třiceti procent mladých lidí upřednostňuje rostlinnou stravu. Dělají to s nadějí, že jejich způsob stravování může pomoci zmírnit klimatické změny.

V Římě, v některých stanicích metra, mohou cestující zaplatit za jízdenku tak, že ve speciálním automatu zrecyklují použité plastové láhve. Tímto způsobem se již podařilo zrecyklovat 350 tisíc plastových láhví. Podle výzkumu, který probíhá v rámci Světového Dne Země, je každou minutu na planetě Zemi koupen jeden milion plastových láhví. I tyto použité plastové láhve tvoří 275 milionů tun plastového odpadu, který každoročně celosvětově vznikne.

Čína, konkrétně Shangai, začala s povinným tříděním odpadu. Čínské Ministerstvo bydlení a místního rozvoje prohlásilo:

"Pilotního programu pro třídění domácího odpadu se nyní účastní 46 měst. Výsledkem by měl být nový systém třídění a využívání odpadu." Ve srovnání s Evropou, Amerikou a Japonskem Čína v této oblasti zaspala, ale pokud bude úspěšná, bude to mít dopad na celý svět.

Vědci v Mexiku vyvinuli biologicky odbouratelný plast, který je rozložitelný během jednoho měsíce a plně kompostovatelný. K jeho výrobě používají šťávu z kaktusu.

KFC ve Velké Británii na začátku letošního roku zahájilo prodej některých svých produktů v bezmasé verzi. Podobný krok udělaly KFC v Americe a v Kanadě a během několika hodin měli vyprodáno. Burger King nabízí ve více než sedmi tisících svých poboček napříč Amerikou vegetariánský burger Impossible Whopper. Subway, největší řetězec rychlého občerstvení, nabízí čistě rostlinný wrap s názvem Vegan Signature Loaded Wrap.Výhody rostlinné stravy ukazuje na příkladech atletů dokumentární film Jamese Camerona The Games Changers (Ti, kdo mění svět). Dokument pomocí různých vědeckých experimentů bourá mylná přesvědčení, která často lidé o rostlinné stravě mají.

V dokumentu se například dozvíte, že po konzumaci masitého jídla naše krev okamžitě zhoustne, zatímco zeleninové jídlo např. s mrkví, špenátem nebo listovým salátem podpoří rychlé, plynulé proudění krve. Živočišné produkty obsahují složky, které v těle vytvářejí prostředí příznivé pro rozvoj zánětů. Naopak rostlinná strava pomáhá našemu tělu se záněty bojovat.

Další varovnou informací, kterou dokument přináší, je, že konzumace červeného masa vysoce zvyšuje riziko vzniku rakoviny střev.

V dokumentu se objevil jeden rozhovor, který chytne za srdce. Muž, který v Africe stráží slony před pytláky, kteří je zabíjejí kvůli slonovině, říká: "Ve dne jsem strážil slony a večer, když jsem přišel z práce, jsem si je uvařil k večeři. Jaký smysl má chránit jeden druh zvířat a ostatní zabíjet?" Když si toto uvědomil, přestal jíst maso, stal se veganem.

V základní knize konfucianismu The Great Learning - Velké Učení - je psáno: Pokud se dnes můžeš očistit a začít nanovo, začínej tak každý den, navždy.

Vždy na konci roku je čas na vánoční úklid, vyhazujeme staré, nepotřebné věci, kupujeme nové. Na začátku nového roku si dáváme novoroční předsevzetí. Slovo nový můžeme chápat také ve smyslu čerstvý či svěží, vynulovaný či obnovený nebo renovovaný a týká se to nejen naší práce, vztahů, majetku nebo životního stylu, ale i našeho srdce, mysli a jednání.

Je čas na změnu. Přidáte se?Thank you for your reading

Purelifepraha


0 comments

Recent Posts

See All