NEMLÉKO: ROSTLINNÁ MLÉKA V ČELE NÁPOJOVÝCH TRENDŮ


"Rostlinná mléka" jsou bezmléčné nápoje, jejichž historie se začala psát před dvěma tisíci let ve východní Asii. První záznam o sójovém mléce pochází z roku 25 n. l. z Číny. Recept s procesem výroby sójového mléka byl vyryt do břidlicové desky. V tradičním čínském spisu o léčivých bylinách "Compendium of Materia Medica" je napsáno, že sójové mléko má detoxikační účinek. Z tygřích ořechů se zase před tisícem let v severní Africe vyráběl nápoj "Horchata".


Rostlinné mléko se používalo jako dochucovadlo v kuchyních východního Středomoří a západní Asie od 13. století. Ve středověké Anglii se mandlové mléko a kokosové mléko a smetana používali v mnoha tradičních pokrmech, např. v kari.Sójové mléko se na americkém trhu objevilo v roce 1945. Protože sója obsahuje vysoké množství bílkovin a je bohatá na živiny, brzy se stala bestsellerem mezi ostatními rostlinnými mléky. Svou pozici si držela až do roku 2013, kdy ji předběhlo mandlové mléko, které se stalo nejoblíbenějším rostlinným mlékem v USA. V Evropě je trh alternativ mléčných výrobků poháněn změnou životního stylu a stravovacích návyků spotřebitelů. Na jednu stranu se to děje proto, že stále více lidí považuje rostlinné výrobky za zdravější, protože v kravském mléce se často nacházejí antibiotika a růstové hormony. Na druhou stranu, i rostoucí počet veganů zvyšuje poptávku po rostlinném mléku.Mimo to se i lidé, kteří jsou alergičtí nebo mají intoleranci na živočišné mléko, přirozeně obracejí na rostlinná mléka. Ti, kteří chtějí zkoušet nové druhy a chutě "mlék" také rostlinná mléka zkoušejí. V supermarketech již najdete mnoho druhů rostlinných mlék jako rýžové, ovesné, sójové, kokosové, mandlové, kešu a konopné.Nemléko je známá česká značka rostlinného mléka, kterou založili Amalie a David v roce 2016 v pouhých 21 letech. Od svých 15 let David provozoval se svými spolužáky vlastní "byznys" - prodávali čerstvé šťávy ve škole. V té době vstávali každé ráno v 5 hodin, šli do obchodu nakoupit čerstvé ovoce, ručně ho vymačkali a poté prodávali šťávu studentům. David řekl: "Věděl jsem, že jednoho dne budu mít svůj vlastní podnik."


Na začátku si vyráběli Amelie s Davidem mandlové mléko jen doma pro sebe. Časem si ale přáli ho sdílet s více lidmi, a tak začali vyrábět první Nemléko a poprvé ho prodávali na Veggie Náplavce v roce 2016. Poté se však Nemléko dostalo do finančního nedostatku a obrátilo se na svoje fanoušky. Jejich crowdfundingová kampaň "Zamilujte se do Nemléka" vybrala půl milionu korun a mohli tak splnit svůj slib - začít vyrábět makové Nemléko.Po mandlovém mléce začalo Nemléko vyrábět Nejogurt a Nemáslo. Celkem mají 17 různých produktů, jejichž hlavní složkou jsou mandle nebo mák zaručující lahodnou a bohatou chuť. David nám pověděl, že do výrobku nedávají žádná zbytečná aditiva a místo cukru sladí jen datlemi. Výrobky Nemléka najdete ve 250 obchodech po celé České republice a na Slovensku.


Líbí se nám firemní kultura Nemléka. Lidé, kteří ve firmě pracují, v práci jedí jen vegansky a nenosí si s sebou žádné maso, navíc se zaměstnanci střídají ve vaření pro ostatní. "Například dnes jsem pro všechny vařil oběd já," pověděl nám David. To nám připomíná firmu "Wework", která odebrala maso z menu firemní jídelny. Čím dál více podniků uvažuje i nad dopadem na životní prostředí, když rozhodují o své politice. Podniky nejsou jen firmy soustředící se na zisk, ale nesou také zodpovědnost za vedení komunity a společnosti správným směrem. Ve 21. století doufáme, že kromě materiálního úspěchu, dokážeme vytříbit i naši lidskost.V jedné knize se píše: "Nezáleží na tom, zda jsi bohatý nebo chudý, když bude laskavost kořenovou kvalitou tvého života. Pokud chceš prospívat ostatním, nikdy nežádej protislužbu. Vrátí se ti to nečekaně." Ve filmu Pocahonthas je zmíněno: "To, jak daleko člověk dokáže dojít, není dáno jeho nohama, ale jeho srdcem." S laskavostí si navzájem dáváme světlo.


Více informací o Nemléku naleznete níže:

Web: https://www.nemleko.cz/

Blog s recepty: https://www.nemleko.cz/vkuchyni/


Děkujeme za přečtení!

Purelifepraha

0 comments

Recent Posts

See All