NÁHRADA ZA MASO A VEJCE 2


Vegan meat replacement has a lot of choices, tofu is one of the most common and famous one.
Pure Vegan food

V tomto blogu vám chceme ukázat některé produkty za náhradu masa a vajec ve vaší každodenní kuchyni. Pojďme to společně prozkoumat.

Dobrou zprávou je, že je snadné najít rostlinnou surovinu - i tu exotickou nebo vzácnou na trhu, a to díky úsilí průkopníků, kteří se v posledních několika desetiletích zasazovali o rostlinnou stravu. Když jsem byla ve Francii v roce 2017, sotva jsem v supermarketu našla veganské produkty. V roce 2019, kdy jsem poprvé přijela do Prahy bylo k dispozici jen několik veganských značek zmrzliny. Dnes však stěží spočítám všechny nabízené veganské zmrzliny. Navíc více lidí (například Bill Gates) investovalo do výzkumu a výroby veganských produktů z důvodu potenciálních obchodních příležitostí. Nabídka veganských jídel se tak každým rokem rozšiřuje.

Jsem vděčná za vlnu civilizace stravování, která se šíří po celém světě.

Tento článek se zaměřuje na 3 komponenty:

A) Jak si vybrat veganské produkty, které nahradí maso a vejce

B) Jak zlepšit chuť a dochucení veganských pokrmů

C) Jak nahradit vejce při pečení


A) DOPORUČENÍ PRODUKTU

Náš předchozí článek uvedl, že hlavní složky masa a vajec jsou nasycené tuky a bílkoviny. Logicky můžeme najít různé náhrady.

1) Surové (nebo relativně původní) a celozrnné výrobky

Pro běžné použití lze, jako náhradu masa použít tofu a mnoho druhů suchých i čerstvých hub, a to díky množství bílkovin a chuti. Opečené tofu a houby dávají různým pokrmům příjemnou „pečenou“ chuť.

Pro pokročilejší vaření používejte produkty bohaté na bílkoviny, jako je sója, sójový protein, tempeh a uzené tofu. Pokud jste alergičtí na sóju, můžete bílkoviny nahradit produkty z pšenice, hrachu, arašídů a cizrny. Dalším doporučením je používání produktů podobných chutí masa nebo ryb. Například Konjac - nebo jakýkoliv typ kouzelného veganského „masa“, obojí je přírodní a zdravé. K prozkoumání nás čeká mnoho skvělých ingrediencí z různých oblastí, jako je například xantanová guma.

https://aktin.cz/miyata-shirataki-spaghetti/bez-prichute-270-g-28206?gclid=Cj0KCQjw0caCBhCIARIsAGAfuMzPXgM4Z_oaJEGJg2KsGXFr0Nhnkb69QsVouDvmE9sOPuQFZiUS79waAmcLEALw_wcB


https://www.puroshop.cz/maso-a-ryby/veganske-mrazene-krevety/

https://asianinspirations.com.au/recipes/peach-gum-dessert-soup/


2) Zpracované potravinářské výrobky


Kokosový olej nebo palmový olej lze použít k nahrazení nasycených tuků. Běžný slunečnicový olej je relativně zdravá varianta se všemi nenasycenými tuky, které potřebujeme. Ačkoli na trhu existuje celá řada produktů nahrazujících maso, měli bychom být opatrní u dodržování čisté veganské stravy při výběru produktů bez česneku, cibule a alkoholu.

https://www.puroshop.cz/maso-a-ryby/veganz-nerybi-prsty/

https://www.puroshop.cz/maso-a-ryby/veganske-obalovane-quorn--prsty/


B) KOŘENÍ A DOCHUCOVADLA


Podle mých osobních zkušeností mnoho jídel chutná lahodně díky speciálnímu koření a dochucovadel. Například čínské BBQ bývalo večer mým oblíbeným pokrmem. Dodržováním čisté stravy jsem nyní spokojená se zeleninou namočenou v sójové omáčce, suchém chilli prášku, kmínu a sezamu.

Po celém světě existuje mnoho koření a způsoby vaření se v jednotlivých regionech liší. Pokud vás zajímají vaše místní nebo exotická jídla, doporučuji vyhledat recept online, nahradit maso veganskými produkty a jednoduše sledovat seznam koření. Výsledek bude pravděpodobně docela dobrý. U veganských jídel máme tendenci používat méně koření, protože již není nutné odstraňovat nepříjemnou vůní spojenou s masem.


Za zmínku stojí 3 dochucovadla:

  1. Umami: houbový prášek, zeleninový vývar a veganské mořské plody.

  2. Nutriční droždí: vytváří bohatou a sýrovou chuť, která se často používá v západních pokrmech.

  3. Indická černá sůl: i když se běžně nepoužívá, poskytuje vaječnou příchuť.

https://www.nakliceno.cz/-medicinalni-a-lecive--houby/shiitake-bio-prasek-100g/

https://www.puroshop.cz/dochucovadla/engevita-lahudkove-drozdi-s-b12/

https://www.biosfera.cz/produkt/cerna-sul-100-g?gclid=Cj0KCQjwrsGCBhD1ARIsALILBYqxh4duwD2UDm4YkrstkxxEagRSSYZziEkEOpuWZN4vE1OVqRoxGWEaAhj0EALw_wcB


C) NÁHRADA VAJEC PŘI PEČENÍ


Vejce jsou základní složkou běžného pečení. Můžeme však také upéct lahodné dezerty a chléb bez nich, pokud uchopíme klíč k pečení veganskému.

Jaká je funkce vajec v procesu pečení?

  1. Zvlhčující

  2. Tvorba krému

  3. Aroma

Pro funkci 1) nejjednodušším způsobem, jak nahradit vejce při pečení dortů a dodat vlhkost je použít čerstvé nebo balené pyré. Olej může také pomoci.

Pro funkci 2) existují šlehané i nešlehané veganské krémové výrobky. Pokud dáváte přednost přírodním potravinám, zkuste ušlehat kokosové mléko, aquafabu nebo lněný prášek s vodou.

Pro funkci 3) vyzkoušejte nutriční droždí nebo indickou černou sůl.https://www.countrylife.cz/vegan-eggie-200-g-topnatur?utm_source=cj.com&utm_medium=affiliate&utm_campaign=4265486&utm_content=Deeplink+%2F+Redirect+link&cjevent=9a6abdd586ae11eb80f000ad0a18050c

https://www.mall.cz/detska-vyziva-expirace/hami-ovocny-koktejl-6-x-4x100g-42021?gclid=Cj0KCQjwrsGCBhD1ARIsALILBYpsXdy1W1gDFGyYcn3qk9I-4M59MnGgyja50ix0aJjIB8pAabgnXo4aAhLaEALw_wcB

https://www.puroshop.cz/rostlinne-napoje--alternativy-smetany/schlagfix-alternativa-smetany-ke-slehani/


Více informací o čisté stravě a receptech najdete na našem blogu.

Děkuji za přečtení

Purelifepraha

0 comments