Kytky k sežrání


Lidem často po přechodu na rostlinnou stravu chybí sýr, a proto za něj hledají nějakou náhražku. Většina lidí pochybuje, že je možné vyrobit sýr vegansky. Může vůbec být chutný bez mléka? V dnešní době jsou nejběžnější dva typy veganských sýrů – ze sóji nebo z ořechů/semen. Běžný sýr se vyrábí z mléka, syřidla a soli. Sója je nejčastěji užívanou rostlinou pro výrobu veganských produktů. Veganské sýry ze sóji většinou obsahují sójovou bílkovinu, rostlinný olej, gumu a další složky. Některé sójové sýry dokonce obsahují kasein, mléčnou bílkovinu, takže nejsou ani veganské.

Sýry z ořechů a semen se dají snadno vyrobit doma. Nejčastěji používané ořechy na výrobu „sýra“ jsou kešu, mandle, piniové a makadamiové ořechy a slunečnicová semínka. Obvykle se ořechy nebo semena nejdříve namočí, poté rozmixují a fermentují stejným druhem bakterie, která fermentuje mléčný sýr. Může se přidat sůl, lahůdkové droždí a bylinky pro zvýraznění chuti.


Dalším typem veganského sýra na trhu je sýr z kokosového základu. Kromě kokosového mléka, smetany a oleje často obsahuje i karagenan, agar-agar, tapioku, bramborový nebo kukuřičný škrob. Při výrobě veganského sýru se může použít i tapioková a hladká mouka nebo arrowroot.


Kytky k sežrání, založené Ondřejem před pěti lety, vyrábějí veganský sýr na bázi ořechů. Ondřej je na rostlinné stravě již 16 let. Dříve pracoval jako kuchař, takže pro něj není obtížné vymýšlet nebo vařit veganské pokrmy. Narodil se v ČR, ale 10 let žil v Kanadě, kde pracoval a cestoval. Díky mnoha letům kuchařských zkušeností na pozici veganského šéfkuchaře začal vyrábět vlastní veganský sýr a rozjel byznys v Praze, což ho přivedlo zpátky do Čech.

Zpočátku vyráběl veganský sýr z mandlí, nyní používá kešu ořechy a nabízí několik příchutí sýra jako chilli a paprika, uzený, marinovaný v olivovém oleji atd. Ondřej spolupracuje s Barbarou, která je zodpovědná za marketing. Sýr Kytek k sežrání se může uchovávat až 4 měsíce v mrazáku nebo 5 dní v lednici.


Kromě prodávání veganského sýra navštěvuje Ondřej každý víkend kavárnu Na půl cesty, kde pomáhá jak dobrovolník. Ondřej věří, že být veganem neznamená, že by člověk měl přesvědčovat ostatní, aby se také stali vegany, ale ukázat jim s vlídným a přátelským přístupem, jak důležitá a prospěšná rostlinná strava je.


Sýr od Kytek k sežrání seženete na těchto místech v Praze:

World vegan (Praha 1)

Forrest bistro (Praha 2)

Kafe na schodech (Praha 3)

Vegan Land v ulici Budějovická (Praha 4)

Pinia Radotín (Praha 5)

Marama Dejvická (Praha 6)

Vegan Land Vysočanská (Praha 9)

Chutnej Vegan Fast Food (Praha 10)

Feel Food Korunní (Praha 10)


Čínské přísloví říká: „Gentleman chová lásku ke zvířatům, proto když je vidí živé, nezvládne je vidět umírat, když slyší jejich křik při porážce, nedokáže jíst jejich maso. Proto se zdržuje mimo jatka a kuchyň.“ Kdyby jatka měla skleněné stěny, možná by lidé již nedokázali jíst maso. Doufáme, že bude přibývat lidí promlouvajících za zvířata, která nemluví našimi jazyky.


Děkujeme za přečtení.


PurelifeprahaZdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/vegan-cheese#styles

0 comments

Recent Posts

See All