Jedna myšlenka nebe, jedna myšlenka peklo


Připadá vám, že naše životy jsou jako na horské dráze? Někdy jsme šťastní, někdy jsme smutní, někdy jsme energičtí, někdy jsme depresivní, atd. Ať děláme cokoliv, zdá se, že nejsme schopni udržovat stabilitu. Přestože to, co si nejvíce přejeme, je být šťastní a radostní, většinu času trpíme.


Dokážete být šťastní jednu minutu v kuse? Dokážete být šťastní jednu hodinu? Jeden den? Týden v kuse? Dokážete být šťastní celý měsíc? A co rok? Pokuste se upřímně odpovědět.

Život nám přináší různé situace, kterým musíme čelit, ale kdo rozhoduje jak se z nich budeme cítit? Jen jediná myšlenka nám dokáže přinést bolest nebo radost. Rádi bychom s vámi sdíleli příběh.


Byl jednou jeden proslulý čínský generál, který se rozhodl navštívit zenového mistra, aby se ho zeptal na otázku, která ho dlouho trápila:

„Mistře, existuje nebe a peklo?“

Mistr se na něj podíval a odpověděl:

„Ano, jistě, nebe i peklo existují!"

Generála odpověď neuspokojila a ptal se dál:

„Jak to? Jak mohou nebe a peklo existovat, když jsem je nikdy neviděl, a ani neznám nikoho, kdo je kdy viděl?"

Mistr odpověděl:

„Jak bys mohl znát nebe a peklo, když jsi celý život strávil vedením válek a zabíjením lidí?”

Tato odpověď generála velmi rozzuřila, začal na mistra křičet, zbrunátněl v obličeji a za několik okamžiků jeho vztek vzrostl natolik, že tasil meč a už už se chystal mistrovi setnout hlavu. V tom mistr řekl:

„… toto je peklo.

Tato jednoduchá věta generála vytrhla z transu, začal se hluboce omlouvat a klanět se mistrovi v úctě a vděčnosti za lekci, jíž se mu právě dostalo. Mistr se zlehka usmál a řekl:

“A toto je nebe.”Naše štěstí i utrpení jsou vytvářené naším srdcem a myslí. Máme tendenci propojovat vnější okolnosti s naší náladou, naše emoce na vnějších událostech závisí - něco se stane a to v nás okamžitě vyvolá emoci. Jako v našem příběhu - někdo nám řekne něco, co se nám nelíbí nebo s tím nesouhlasíme a my se okamžitě rozzlobíme. Stalo se vám někdy něco takového? Mně ano. Tisíckrát. A je to utrpení. Ale co kdybyste měli schopnost získat kontrolu a vybrat si, že nebudete zbytečně trpět? Nechat strach, obavy, stres odejít? A místo toho postupně pěstovat radost ve svém srdci? Je to možné.


Naše srdce, mysl, duše a tělo jsou úzce propojené a pokud chceme vytvářet radost a snižovat naše utrpení, musíme připravit správné prostředí a podmínky. Když si představíte štěstí či něco radostného, je to naplněné světlem, září, svěžestí, lehkostí a čistotou, že? Stejné prostředí je potřeba vytvořit v našem těle a mysli. A prvním krokem k tomu je očišťující strava.


Tato strava se nazývá očišťující, protože očistí naši mysl a tělo od negativní a nízké energie, kterou jsme v sobě nashromáždili skrze nevhodné jídlo, negativní myšlenky a emoce a špatné návyky. Když jíme čistou stravu, cítíme se mnohem lehčí a pomalu vidíme své myšlenky jasněji a zároveň roste naše vnitřní síla, a to je bod, kdy si dokážeme zvolit, zda bude růst naše utrpení nebo naše radost.


Jedna myšlenka nebe, jedna myšlenka peklo.Děkujeme za přečtení,

Purelifepraha

0 comments

Recent Posts

See All