JAK VEGANSKÝ ŽIVOTNÍ STYL OVLIVŇOVAL SVĚT ROCE 2018Rok 2018 je za námi. Všimli jsme si kolik dobrých a civilizovaných změn se během roku 2018 po celém světě událo a v dnešním článku jich několik zmíníme.


1. Rostlinná strava


Věděli jste, že trend rostlinného stravování se během 5 let mezi 2012 a 2017 podle Google search zečtyřnásobil? A během posledních 3 let proběhl v USA 600% nárůst osob identifikujících se jako vegani. Podle zprávy výzkumné firmy GlobalData se jen 1 % spotřebitelů prohlašovalo za vegany v roce 2014. Rostlinné stravování se rychle rozrůstá v Asii, v Taiwanu se více než 10 % populace stravuje rostlinně. Ve Velké Británii je to podle Wikipedie 7 %. V Evropě tvoří vegetariáni odhadem 10 % populace. Celosvětově se jedná o 375 milionů vegetariánů.


"Veganuary" (veganský leden, z ang. vegan January) je registrovaný dobročinný spolek ve Velké Británii, který zahájil svoji činnost v lednu 2014. Jeho záměrem je povzbudit lidi k vyzkoušení veganské stravy během ledna, kdy je čas novoročních předsevzetí a nových začátků. V roce 2018 se Veganuary zúčastnilo 167 tisíc lidí. Snad se v lednu 2019 podaří dosáhnout 300 tisíc.


"Switch for good" (česky "přepněte na dobro"), organizace propagující zanechání konzumace mléčných výrobků a rostlinnou stravu, byla založena úspěšnými a uznávanými sportovci z celého světa, kteří jdou příkladem a prezentují blahodárnost stravy bez mléčných produktů.


Dotsie Bautsch, olympijská cyklistka a zakladatelka Switch4Good.com, spolupracuje s dalšími sportovci, trenéry, lékaři a nutričními terapeuty, aby vědecky prokázali, že strava bez mléčných výrobků je cestou, jak se lépe starat o své zdraví.


McDonald's zahájil prodej dvou druhů veganských burgerů nazvaných McVegan ve Finsku a Švédsku, když Veganuary odstartovalo svou kampaň v lednu 2014. Rostlinný burger je vyroben z amerických non-GMO sójových bobů.


Beyond Meat je potravinářská firma specializující se na výrobu "bílkoviny budoucnosti": rostlinné burgery, párky, nudličky a mnoho dalšího vyrobeného z rostlin. Chce přispět svou snahou k vytvoření lepšího světa změnou našeho stravování. Bylo zjištěno, že pokud se někdo stravuje rostlinně, sníží o 16 % pravděpodobnost, že bude mít rakovinu, o 21 % pravděpodobnost onemocnění srdce, pozitivně ovlivní ovzduší atd.


Některé společnosti se již připravují na snížení poptávky po živočišných výrobcích tím, že investují do firem vyrábějících rostlinné produkty. Tyson Food a General Mills investovali do Beyond Meat. Někteří producenti masa a mléčných výrobků skupují firmy s rostlinnými výrobky, např. Danone koupilo společnost Whitewave foods, která vlastní značky jako Silk a Alpro. Firma Elmhurst, která byla americkým producentem mléka, kompletně přeměnila svůj sortiment na rostlinný po 90 letech prodávání mléka! Nyní Elmhurst vyrábí mandlová, rýžová, ovesná, kešu, lískooříšková a další rostlinná mléka.2. Životní styl ohleduplný k životnímu prostředí


Veganství se nevztahuje jen k jídlu, ale také k životnímu stylu. Více a více lidí si uvědomuje, jak naše chování ovlivňuje ostatní bytosti a životní prostředí na Zemi a že jsme součástí společenstva na této planetě, ne "středobodem vesmíru".


Někteří lidé přestali používat kožichy a kožené výrobky, někteří začali žít "zero waste" životním stylem napodobujícím udržitelné přirozené cykly, kdy se materiály znovu využívají. Firmy i jednotlivci se snaží nahradit nerozložitelný plast recyklovatelným plastem, papírem, bambusem nebo dokonce kukuřicí. Lidé více využívají hromadnou dopravu místo aut.


Velmi se mě minulý týden dotklo, když jsem si na bambusovém kartáčku od The Humble Co. přečetla: "Věděli jste, že se každý rok vyrobí 3,6 miliardy plastových kartáčků na zuby? Bohužel velká většina z nich skončí na skládkách nebo v oceánech! Díky vám tento nebude jeden z nich."


Je povzbudivé vidět, že někdo dělá skutečné kroky k ochraně životního prostředí a zároveň se snaží ovlivnit ostatní rozumným způsobem. Skutečně, jak Gandhi řekl: "Buď tou změnou, kterou chceš vidět ve světě."


V posledních letech se nám na očích také více objevuje pojem "slow fashion" (pomalá móda), který zvažuje procesy a zdroje potřebné k výrobě oblečení a soustředí se hlavně na udržitelnost. Většina nadnárodních oděvních značek spálí za rok tuny neprodaného oblečení, což není úplně přátelské k životnímu prostředí. Pomalá móda nás nabádá k tomu. abychom si kupovali méně oblečení vyšší kvality vyrobeného udržitelným způsobem.V roce 2017 Gucci a Michael Kors přestali úplně používat kožešinu. V roce 2018 oznámili ukončení používání kožešiny další značky jako Prada, Versace, Burberry a John Galliano.


Londýnská firma Ananas Anam vytvořila textilii přátelskou k životním prostředí: Pinatex. Je vyroben z ananasových listů. Pinatex má minimální dopad na životní prostředí, může být snadno vyráběn ve velkém množství a hlavně je cenově dostupný a design tašek, oblečení a bot je jednoduchý a pěkný.


Španělská designerka, zakladatelka Ananas Anam, doktroka Carmen Hijosa byla designerkou a výrobcem kožených produktů. Kvůli své práci cestovala na Filipíny, kde zjistila, že některá trička Filipínců jsou vyrobena z ananasových listů. To ji inspirovalo a časem založila Pinatex.

Matka Země nás zásobuje tolika materiály a zdroji a existuje cesta, jak ji přestat ničit a žít zdravější, ekologičtější a udržitelnější život. Svět se mění.


3. Civilizovaný a čistý životní styl


Konfucius jednou řekl: "Od dávných časů ti, již chtěli přinést světu velkou ctnost, nejdříve museli vládnout svému státu; aby mohli vládnout státu, museli nejdříve správně řídit rodinu; aby mohli správně řídit rodinu, museli nejdříve kultivovat sami sebe."


Náš svět je složen z různých zemí; rodiny, které jsou tvořeny jednotlivci, společně vytvářejí země. A proto, pokud je každý dobře kultivován, rodina bude dobře řízena, tím pádem i země a nakonec celý svět.


Co znamená "kultivace"? Jak kultivovat? V dnešní době někteří lidé preferují bio potraviny, kvůli jejich kvalitě a nižšímu znečištění pesticidy, i přesto že jsou dražší než běžné potraviny. Kultivace půdy a procesy pěstování bio potravin musí být pečlivě kontrolovány, aby byla zajištěna kvalita potravin a udržitelnost zemědělství. Například se v půdě nesmí nacházet žádné zakázané chemikálie. Protože pokud je znečištěna půda, ovoce nebo zelenina bude také znečištěné a škodlivé pro naše zdraví.


Uvědomujeme si důležitost udržování čisté půdy a pěstování bio potravin. Ale uvědomujeme si, jak je důležité, aby i naše srdce bylo "bio", protože je půdou našeho života? Negativní emoce jako vztek, strach, nenávist a stěžování, příliš mnoho tužeb jako nakupování, přejídání, konzumace a špatné návyky jako obviňování ostatních, používání sprostých slov, násilí a další. Přemýšleli jste někdy nad tím, že to všechno jsou také "chemikálie", které znečišťují "půdu" našeho srdce? Když je znečištěné, co poté sklidíme? Utrpení, neštěstí, odloučení, konflikty, války apod."Kultivace" znamená nejprve očistit negativní emoce, jako touhy a špatné návky, z "půdy" našeho srdce a poté ji zúrodnit pozitivními energiemi jako je respekt, pochopení, láska a dobrými vlastnostmi, mezi které patří soucit, moudrost, důvěryhodnost a další. Čistá strava je počátečním bodem našeho očištění od negativní energie obsažené v živočišných výrobcích, pěti štiplavých kořeních a intoxikantech. Sebekultivace nás vede k civilizovanému a čistému životnímu stylu.


Šťastný nový rok všem!


Děkujeme za přečtení.

PurelifeprahaZdroje:

https://goodonyou.eco/what-is-slow-fashion/

http://mentalfloss.com/article/83866/gorgeous-leather-bag-actually-made-pineapples

https://switch4good.org/

https://veganuary.com/

https://elmhurst1925.com/

https://www.ananas-anam.com/
0 comments

Recent Posts

See All