Jak dodržovat vyváženou Pure diet

Updated: Apr 7


Následujících pět druhů potravin je základem dobře vyvážené rostlinné stravy plně vyživující lidské tělo


Typ 1: Ovoce

Ovoce je nabito vitamíny, vlákninou a antioxidanty, které dokáží předejít onemocněním, zlepšit zažívání, posílit srdce, udržet v těle zásadité prostředí, regulovat v těle mnoho procesů. Ovoce podporuje metabolismus těla, pomáhá nám zůstat štíhlými. Dále vyživuje pokožku a ovlivňuje tvorbu melaninu. Melanin je pigment přirozeně se vyskytující v našich tělech. Naše barva vlasů, tón pokožky a barva očí je určena především druhem a množstvím melaninu, který máme. Melanocyty jsou jedním typem kožních buněk, které produkují kožní pigment, melanin. Pokud tyto buňky tvoří jen malé množství melaninu, bude nejspíš barva vašich vlasů, kůže a oční duhovky velmi světlá.


Ovoce bychom měli volit podle ročního období. V podzimních měsících, kdy je naše pokožka suchá, můžeme jíst např. hrušky syrové, upravené v páře nebo vařené s trochou moučkového cukru a kustovnicí čínskou.


Typ 2: Zelenina

Zelenina existuje v mnoha barevných variantách a druzích. Barva zeleniny prozradí, čím nám bude prospěšná. Zelená zelenina má málo tuku a hodně vlákniny, pomáhá snižovat hladinu tuku v krvi. Vláknina obsažená v zelenině zelené barvy podporuje peristaltiku, pomáhá proti zácpě.

Fytohormony obsažené v zelené zelenině podporují tvorbu enzymů, jsou prevencí rakoviny, podporují krevní oběh a posilují detoxikaci jater. Zelená zelenina obsahuje hodně vitaminu C a beta karotenu, které jsou společně s ostatními důležitými nutrienty potřebné pro udržení růstu epitelové tkáně, což souvisí např. s kvalitou pokožky.

Zelenina fialové nebo červené barvy jako lilek, amarant (květ je fialový) či červené zelí pozitivně ovlivňuje náš nervový system a reguluje tvorbu hormonů.

Košťálová zelenina jako brukev, květák, čínské zelí nebo ředkvičky má protizánětlivé, antioxidační, antibakteriální účinky a podporuje naši imunitu. Dále nám prospěje konzumace mrkve, papriky, chřestu, lotusového kořene, dýně, okry a rajčat.


Typ 3: Houby

Houby odstraňováním toxinů v těle čistí krev a přispívají tak tím k prevenci rakoviny. Výživová hodnota hub je velmi dobrá, obsahují proteiny, karbohydráty i vitaminy a mnoho dalších prvků a minerálů nezbytných pro zvyšování imunity. Existuje mnoho druhů hub, například korálovec, pečárka, šitaké, camellia edodes, bamboo sun, černé houby, rosolovka řasotvará, hřiby, smrž, mořské houby atd.

Veganské smažené houby s omáčkou Teriyaki, recept najdete zde.

Typ 4: Sojové výrobky

Výrobky ze sóji obsahují velmi kvalitní proteiny a všech 8 základních aminokyselin. Přispívají k dobré cirkulaci krve. Dále obsahují lecitin, vitamíny a minerály podporující stavbu nervové tkáně i paměť. Sojové boby obsahují 85,5 % nenasycených mastných kyselin (také kyselinu linelonovou a linolovou), které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, zajišťují prevenci proti cévním a srdečním onemocněním, zlepšují mozkové funkce.

Ma po dou fu (Pikantní tofu), recept najdete na našem instagramu: Purelifepraha

Typ 5: Cereálie a ostatní sacharidy

Celozrnné obiloviny jsou zdrojem kvalitních živin, což je zásadní pro naše zdraví. Mnohé z nich jsou dobrým zdrojem vápníku, posilují tělo i imunitu. Jsou bohaté na bílkoviny, sacharidy a stopové prvky. Pokud do našeho jídelníčku pravidelně zařadíme obilné kaše, podpoříme tím naše trávení. Způsobů, jakým upravujeme obiloviny, je mnoho. Můžeme je třeba přidat k rýži, do congee (čínská rýžová kaše), ke smažené rýži, bramborům či pikantním nudlím, k vařené kukuřici, obohatit jimi těsto na knedlíky či koláče nebo si dát flapjack (tyčinka z ovesných vloček a oříšků).

Veganská rýže se smetanovým tofu tahini, recept najdete na našem instagramu: Purelifepraha


Nyní víte, že možností, jak připravovat rostlinnou stravu, je mnoho. Můžete si vybrat, jaký způsob vaření vám bude nejlépe vyhovovat:

  • Dušení – šetrné k živinám, jídlo je dobře stravitelné a živiny jsou snadno vstřebatelné

  • Pečení – svou sladkou chutí nás potěší a zahřeje organismus

  • Omáčky a marinády – dodají každému jídlu barvu a chuť

  • Zahraniční kuchyně – dávají nové možnosti a inspiraci

  • Aranžování jídla – přináší s jídlem radost, lakavost a lásku

V Číně se říká, že jídlo je pro člověka základ. Jednoduše řečeno, jsme to, co jíme. Stojí tedy za to přemýšlet o každém našem soustu.

Více receptů na čistou stravu najdete na našem blogu nebo Instagramu.


Děkuji za přečtení.

Purelifepraha

0 comments

Recent Posts

See All

purelifepraha

HELP

CONTACT

0420-775-277-788
info@purelifepraha.com

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • YouTube

Newsletter

Copyright © 2020 Purelife Praha