Forky's


Je otevřeno teprve 11 měsíců a už se Forky's stalo jednou z nejoblíbenějších veganských restaurací v Praze. Jeho poloha jen 110 metrů od stanice metra A Staroměstská mu zaručuje vysokou návštěvnost. První pobočka Forky's byla otevřena v Brně, nyní jsou v ČR již dvě a jedna na Slovensku.

Minulý týden jsme hovořili s jedním z manažerů Forky's, s Janem. Pověděl nám, že byl nejdříve šéfkuchařem v brněnské pobočce. Stal se veganem před pěti lety, kvůli zdravotním důvodům a právům zvířat. Jan říká: "Jsme rádi, že trh s čistě rostlinnými restauracemi roste. V Praze se otevírá stále více veganských restaurací. To je pozitivní trend, dobrý pro naši společnost i životní prostředí. Nebereme ostatní veganské restaurace jako konkurenci. Rádi je navštěvujeme a zkoušíme různé druhy veganské kuchyně."


Menu Forky's se skládá z mnoha různorodých pokrmů: veganských burgerů, Vietnamského pho, "Not dogu", "No fish & chips" a dalších. Také si můžete poskládat svoji "superbowl" (misku plnou superpotravin dle vlastního výběru). A ceny jsou velmi přijatelné, člověk se dobře nají za 150,- Kč. Restaurace se zaměřuje na kombinování zdravých ingrediencí jako je čerstvá zelenina, tofu, seitan, udrželi jídlo kvalitní. Jan nám pověděl, že restaurace není určena jen turistům, ale je otevřená pro všechny, místní, studenty i nevegany, protože cílem je ukázat, že veganská strava může být chutná a cenově dostupná.


Ochutnali jsme Pho (149,- Kč) a "No fish & chips" (139,- Kč). Obou jídel bylo vydatné množství. Pho servírované zvláštním způsobem obsahovalo vývar okořeněný anýzem, seitan, mungo klíčky, koriandr a shiitake. Dobrá volba během chladných zimních dnů.

"No fish & chips" tvořilo grilované tofu posypané mořskou řasou podávané s bramborovými a batátovými hranolky, Zdá se, že Forky's se inspiruje hlavně asijskými kuchyněmi, využívají především asijská koření jako je koriandr, kari, anýz atd. Jan poznamenal, že asijský styl vaření je pro veganské pokrmy ideální, je snadné v něm vynechat nebo nahradit mléčné výrobky a maso.


Restaurace Forky's je pojmenována podle jejího majitele, pana Vidličky (v angličtině "fork"). Forky's není otevřeno jen kvůli byznysu, ale zabývá se i právy zvířat - 1 % příjmu je věnováno na organizace bojující za práva zvířat. Líbí se nám majitelovo přání propagovat zdravou rostlinnou stravu a ukazovat lepší a zdravější životní styl.


Na jedné zdi restaurace jsou vypsaná jména slavných světových veganských osobností jako je Gandhi, Albert Einstein. Leonardo da Vinci, Franz Kafka a celebrit jako Brad Pitt, Paul McCartney, Johny Depp a mnoha dalších. Gandhi jednou řekl: "Buď tou změnou, kterou chceš ve světě vidět." Existuje cesta, jak zachránit svět a udělat ho harmoničtějším místem. Změna začíná na našem talíři. Na volbě našeho jídla skutečně záleží, protože je křižovatkou života a smrti zvířat.


*Pure veganské možnosti (bez pěti štiplavých koření): Superbowl, Boddha bowl, Pho, No fish & chips. Jan říkal, že přemýšlejí nad přidáním dalších pokrmů do jejich menu a v budoucnu budou mít větší výběr pokrmů bez cibule, česneku a ostatních štiplavých koření.


Otevírací doba:

Po - Pá 11:00 - 22:00

So 12:00 - 22:00

Ne 12:00 - 20:00


Adresa: Veleslavínova 93/10, Praha

Web: http://www.forkys.eu/

Email: jan@forkys.cz

Telefon: +420 773 080 337


Děkujeme za přečtení!

Purelifepraha

0 comments

Recent Posts

See All